HISTORIA Doidy®

+70 lat tradycji! Jak to mawiają – potrzeba matką (a czasem ojcem!) wynalazków

Kubeczek Doidy® został zaprojektowany w 1950 roku przez brytyjskiego kreślarza Tom’a Pickering’a. Prototyp „krzywego” kubeczka stworzono na domowe potrzeby synka projektanta, u którego pediatra zaobserwował problem związany z nieprawidłowym rozwojem mowy. Podczas wizyty w poradni specjalistycznej – logopeda zarekomendował natychmiastową rezygnację z butelki i formę terapii logopedycznej polegającej na nauce picia z otwartego kubeczka.

Ponieważ filiżanki i szklanki okazały się zbyt duże i niewygodne dla chłopca, jego Tom Pickering postanowił sam zaprojektować kubeczek. Tak powstał Doidy® – poręczny, lekki i charakterystycznie ścięty kubeczek, którego zmyślny design sprawił, że dziecko widzi zawartość kubeczka, podczas picia nie musi odchylać głowy mocno do tyłu, a pijąc trenuje ważne narządy i mięśnie twarzy potrzebne do prawidłowej artykulacji pierwszych słów.

 

Śmiesznie pochylony i w dodatku nazywa się Doidy®?
Skąd wzięła się nazwa kubeczka? Kiedy zaczęliśmy się nad tym zastanawiać – puściliśmy wodze fantazji…

Jeśli ten kubeczek ma za zadanie ułatwić maluchowi picie z kubeczka, podczas gdy jest przyzwyczajenia do ssania piersi mamy, to skojarzyło mi się to z określeniem „DO IT IDENTICALLY” – „rób identycznie”, czyli w skrócie DOIDY

Mnie nazwa DOIDY kojarzy się z dziecięcym myśleniem podczas nauki picia: „dojdę do tego jak pić sam”

Skoro są niedojdy, to muszą być i DOIDY, proste!

 

A jaka historia kryje się naprawdę za tajemniczą nazwą Doidy®?

Do czasu rozpoczęcia samodzielnego picia z prototypowego kubeczka, synek Tom’a Pickering’a wołając „tata” (ang. „daddy”), artykułował coś na kształt „doidy”. Kiedy okazało się, że ten wyjątkowy kubeczek świetnie sprawdza się w życiu codziennym chłopca, a zainteresowanie kubeczkiem jest tak duże że należałoby zacząć produkcję pełną parą – na pamiątkę wynalazcy i inicjatora projektu oraz rozwiązania problemu, z którym borykał się jego syn – kubeczek został ochrzczony Doidy.

 

Archiwalna galeria Doidy®

Oto archiwalna galeria Doidy® Cup. Znajdziecie w niej wycinki prasowe z lat 50 i 80, fotografie ze sesji zdjęciowych, zmieniające się na przestrzeni lat opakowanie oraz logo marki.

Co istotne, nasz kubeczek przez 70 lat wyglądał tak samo, dopiero w 2020 roku design kubeczka został delikatnie zmodyfikowany.

Kultowe, “krzywe” nachylenie kubeczka pozostało niezmienione, natomiast “uszka” kubeczka zostały wyoblone i wydłużone tak, by jeszcze bardziej ułatwić dziecku trzymanie Doidy® a przód kubeczka zdobi tłoczone logo marki.

Doidy® Cup to genialny projekt, absolutnie ponadczasowy i od ponad 70 lat prodykowany tylko i wyłącznie w Wielkiej Brytanii!