ALAANTKOWE BLW & Doidy®
AlaAntkoweBLW to pyszny serwis kulinarny, który adresowany jest do rodziców – kucharskich amatorów, miłośników metody BLW oraz tych, którzy raczkowanie w kuchni mają już daleko za sobą, ale być może na ich talerze wkradła się nuda. Nie uświadczycie tu perfekcyjnych zdjęć potraw, bogato zdobionych i ziejących fotograficznymi aromatami. Nie gotujemy tu skomplikowanie! Matki czasu nie mają na puszczanie korzeni przy kuchence. Jest szybko, smacznie, zdrowo i różnorodnie.
Na AlaAntkoweBLW znajdziecie pomysły na śniadania, obiady, podwieczorki i nie tylko. Proste, smakowite i z łatwo dostępnych produktów. Gdy autorki zaczynały rozszerzanie diety swoich dzieci, wszystko było takie nowe, więcej pytań niż odpowiedzi. Ocean niepewności. Właśnie dlatego postanowiły podzielić się swoją dotychczasową wiedzą, by zarażać BLW i ułatwiać kulinarny start innym dzieciom i ich rodzicom.
Gdy poprosiliśmy Anię i Joasię o podzielenie się swoimi doświadczeniami z kubeczkiem Doidy®, AlaAntkoweBLW dzieci miały w zakresie korzystania z kubeczka sporo doświadczenia. Kubeczek gościł na stoliczku Ali i Antka od dłuższego czasu – w porze śniadaniowej, obiadowej, podwieczorkowej i kolacyjnej – co przy okazji publikowania pysznych przepisów, czasem pojawiało się w materiale zdjęciowym na łamach serwisu.
Jak Mamy-Ekspertki oceniają z perspektywy czasu codzienną współpracę z kubeczkiem Doidy®? O tym poniżej…
Jak nauczyć dziecko samodzielnego picia?
Bardzo często dostajemy od Was wiadomości, w których pytacie o to „jak nauczyć dziecko samodzielnego picia?” lub „w czym podać dziecku zupę?”. Właśnie dlatego powstał ten wpis, by ułatwić Wam i dzieciakom ”przygodę” z piciem innym niż z piersi czy butelki. Ala i Antek mają już ponad 1,5 roku, potrafią pić z każdego rodzaju kubka, zwykłej szklanki czy bidonu, jednak zanim do tego doszło, minęły tygodnie prób, rozlewania, sprawdzania grawitacji… Nauka nie byłaby prosta, gdyby nie genialny, pochylony kubeczek tzw. Doidy® Cup. Od niego wszystko się zaczęło…
Pierwsza z nas odkryła go Asia
Jej Alicja od samego początku rozszerzania diety (zaraz po skończeniu 6 miesięcy) rozpoczęła pierwsze próby korzystania z kubeczka. Początkowo Ala w ogóle nie była zainteresowana piciem. Miało to związek z tym, że tak małe dzieci, 6-8 miesięczne zanim nauczą się świadomie pić, muszą pojąć trudny mechanizm jedzenia – trafiania do buzi, gryzienia, żucia i połykania. Z czasem, gdy zaczną faktycznie jeść, a nie tylko bawić się jedzeniem, coraz więcej trafia do małego brzuszka, a co za tym idzie – dziecko odczuwa pragnienie i samo domaga się picia.
Dlatego nie martwcie się, jeśli Wasze dzieci nie chcą od początku BLW pić niczego poza mlekiem z piersi lub modyfikowanym. To naturalne, że potrzeba picia wody przyjdzie z czasem.
Ważne, by wyczuć ten moment. Jak? Alicja przyglądała się jak mama nalewa wodę do kubeczka, który stał blisko jej posiłku. Z czasem zaczęła wyciągać po niego ręce.
Początkowo Asia nalewała bardzo małe ilości wody i trzymałam kubek razem z nią. Z czasem pozwalała jej na samodzielne próby picia, które początkowo kończyły się szybkim przechyleniem i oblaniem bluzeczki :) Jednak Ala bardzo szybko, zaledwie w przeciągu kilku dni, nauczyła się, jak prawidłowo podnosić kubeczek Doidy® i powoli go przechylać. Dużym ułatwieniem było to, że kubek jest bardzo lekki, a „uszka” kubka są idealnie dopasowane do małych rączek. Dzięki innowacyjnemu wyprofilowaniu kubka, dziecko widzi też jego zawartość i nie musi odchylać głowy pijąc, co zapobiega również krztuszeniu się.
Antek i Kubeczek
Ala’Antkowa przygoda i nasza przyjaźń rozpoczęła się, gdy Ala i Antek mieli po ok. 8 miesięcy. Antek w tym czasie odrzucał wszelkie kubki niekapki, bidony z rurką, na znak protestu pił tylko z trzymanej przez Anię porcelanowej filiżanki. Wiecie – arystokrata… :)
Niestety opcja z filiżanką nie należała do najwygodniejszych i najbezpieczniejszych, Ania zakupiła więc Doidy® Cup. To był strzał w dziesiątkę, Antek już po kilku samodzielnych próbach, prawidłowo chwycił kubeczek i trafił wodą celnie do buzi. Według Ani, najlepszy w kubeczku jest jego kształt, patent ze ściętym brzegiem kubka znacznie ułatwia dziecku przechylenie go i Antoś nie uderzał nigdy brzegiem o czoło, jak to miało miejsce z filiżanką. I tak pokochał picie z kubka przede wszystkim koktajli, wody, a z czasem herbaty (którą zaczęłyśmy podawać naszym dzieciom po ukończeniu roku).
Doidy® Cup rewelacyjnie sprawdził się także, gdy nasze rodziny jadły zupę. 8-miesięczne bobasy nie bardzo potrafiły machać łyżkami w zupie pomidorowej, dlatego wywar zawsze nalewałyśmy do kubka, a warzywa w całości układałyśmy dzieciom na tacę..
Jakie są największe zalety Doidy® Cup według nas?
DLA DZIECI
waga – kubeczek jest bardzo lekki (rzucony, może daleko lecieć i nie uszkodzi na pewno szyby czy laptopa), dziecku nie sprawia trudności podniesienie i trzymanie go
kształt – dziecko może maksymalnie przechylić kubeczek, a i tak nie uderzy nim o czoło
wielkość – ani za mały, ani za duży -kubeczek jest idealny do uchwycenia przez małe rączki dziecka
kolor – jaskrawe, mocne, wyraziste kolory przyciągają uwagę dziecka, dzięki czemu kubek wydaje się interesującą zabawką, co sprzyja nauce.
pojemność (ok. 200 ml) – dziecko widzi, ile płynu znajduje się w kubeczku i nie musi odchylać głowy do tyłu, gdy pije
DLA RODZICA
jakość – bardzo dobra, mimo codziennego, wielokrotnego używania, materiał, z którego wykonano kubeczek, nie zmienia się i nie rysuje
utrzymanie w czystości – brak zakamarków do mycia i czyszczenia, nawet jeśli zostawicie w nim na dłużej niedopity jogurt czy zupę krem, później nie będziecie musieli szorować zakamarków, bo takowych nie ma:) Ponadto, kubeczek można myć w zmywarce i sterylizować
bezpieczeństwo – wykonany jest z tworzywa wolnego od BPA i PCV
kubeczek jest idealnie wyprofilowany i stabilny
polecany przez logopedów – dziecko pije z kubeczka w sposób naturalny, układając prawidłowo język, wargi, szczękę
design – szeroka gama kolorów do wyboru (ale to chyba plus dla dziecka i mamy)
może być stosowany od początku rozszerzania diety, nie zaburza odruchu ssania (u dzieci, które karmione są piersią)
co ważne, dziecko może z niego bezpiecznie pić w pozycji półleżącej, co przydaje się w dwóch przypadkach:
– gdy dopajanie (np. mlekiem czy wodą) jest niemowlę, które nie je jeszcze stałych produktów – maluch wykorzystuje podczas picia z kubeczka te same mięśnie twarzy i języka, co podczas picia z piersi. Pojenie z kubeczka Doidy® przyda się, gdy nie chcemy wprowadzać butelki, lub gdy dziecko odmawia picia z niej.
gdy dziecko jest chore, gorączkuje, leży w szpitalu – wówczas nie musi siadać, może pić z kubeczka półleżąc.
Reasumując Doidy® Cup, to idealny kubeczek do Waszej przygody z BLW!
PAMIĘTAJCIE!
od początku rozszerzania diety proponujcie dziecku WODĘ do picia,
nigdy nie pozostawiajcie dzieci samych podczas posiłku,
zawsze sprawdźcie temperaturę napoju.
NASZE PORADY JAK ZACZĄĆ KORZYSTAC Z Doidy® Cup?
Przed pierwszym użyciem umyj kubeczek i daj go dziecku do obejrzenia:) Pozwól pobawić się tym nowym fascynującym przedmiotem tyle czasu, ile dziecko będzie chciało.
Pokaż dziecku jak pijesz z nowego kubeczka.
Zaproponuj dziecku wspólne picie z kubka (ono niech pije, TY trzymaj razem z nim).
Na pierwsze próby wybierz minimalną ilość wody, odciągniętego mleka lub mleka modyfikowanego, które do tej pory dziecko piło z butelki.
Do nauki samodzielnego picia bez pomoc dorosłych wybierz gęste, smaczne napoje/ zupy np. jogurt naturalny, koktajl jaglany, zupę krem. Dzięki temu, że napój jest gęsty, będzie spływał powoli do ust dziecka.